Názor – Patrick Zandl

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek pro demokracii vyzýval Mikuláš Minář k většímu zapojení do politiky. Věnovat každý týden chvilku demokracii. Jenže: to se snadno řekne, ale jak se to v praxi udělá? Máte kandidovat do parlamentu, aspirovat na ministerské křeslo nebo si doma smolit návrhy zákonů? To není pro každého. Pokud nemíříte tak vysoko, měl bych pro vás jeden tip, který už pro každého je a zabere vám měsíčně právě ten jeden večer. A za osm let zlepší hodně.

Účastněte se schůzí obecního zastupitelstva. Tam začíná politika. A vůbec nemusíte být zastupitel. Začněte tím, že si čtěte body projednané na zastupitelstvu a snažíte se pochopit, o čem se vůbec jedná. Co jsou problémy vaší obce. Najdete hromadu balastu, směny dvoumetrových pozemků a jiné úřední věci, ale i velká, strategická témata. Pokuste se pochopit, o co jde a zvážit výhody i nevýhody. Přijďte na zastupitelstvo a zeptejte se. Říkejte svoje názory na to, jak věci kolem vás mají vypadat, protože přesně tuhle zpětnou vazbu potřebujeme.

Proč?

Pro zastupitelé obce není nic smutnějšího než to, že jejich práce nikoho nezajímá a nikdo jim neřekne názor. Je těžké se zlobit na politiky, že se nic nehýbe kupředu, když to nevypadá, že by to někoho zajímalo. Proč by měl zastupitel něco tlačit, když to nikoho nezajímá? Proč by měl hlídat hospodaření města, když to nikoho nezajímá? Proč by později neměl zadat zakázku kamarádovi, když to nikoho nezajímá? Proč by neměl dosadit do dozorčí rady příbuzného, když to nikoho nezajímá? Proč by neměl levně koupit obecní pozemek? Proč, když to nikoho nezajímá?

Ďábel pokušení přichází na začátku. Pomožte svým lokálním politikům vyrůst. Ukažte jim, že vás to zajímá, co se děje kolem vás a po jaké cestě kráčí. Nezapomínejte, že na začátku téměř každý nastupoval do politiky s přesvědčením, že ji bude dělat čistě a až pak zjistil, že to vlastně nikoho nezajímá…

A pamatujte na to, že dobrý lokální politik bude stoupat vzhůru. Nebude spravovat jen město, ale za pár let kraj a třeba i celou zemi. Jenže bez vašeho zájmu se to neobejde.

Na webu vašeho města/obce najdete zápisy ze zastupitelstev a můžete si je prostudovat. Pokud byste něčemu nerozuměli, můžete se mi ozvat přes Messenger či email, s úředním ptydepe a legislativou mám bohaté zkušenosti (ano, doprava v klidu = parkování) a pokusím se vám poradit.

Jděte do toho. Věnujte svých pár chvilek demokracii ve svém městě, své obci – a ona se rozšíří všude kolem nás…

Zdroj: https://www.facebook.com/patrick.zandl/posts/10162261532515018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>