Kontrolní výbor je kontrolován

Čeho jsem se obával a na co jsem se snažil upozornit článkem “Jak kontrolovat kontrolní výbor” se opravdu stalo a myslím si, že je to ještě horší.

Na zasedání zastupitelstva dne 20.6.2019 byl změněn počet členů kontrolního výboru ze tří na pět a byli dovoleni tři noví členové kontrolního výboru, protože David Redl podal rezignaci na člena kontrolního výboru a já se mu vůbec nedivím.

Zasedání zastupitelstva dne 20.6.2019

Představte si, že máte pracovat ve výboru, kam vám “dodají” členy, kteří tam budou z toho důvodu, aby kontrolní výbor pracoval podle toho, jak chce vedení města. Vše vysvětluje odpověď paní starostky během zasedání zastupitelstva na otázku: “Proč se navyšuje počet členů kontrolního výboru?”, která zněla “Kontrolní výbor pracoval tím způsobem, kterým pracoval, to znamená, že za prvé chodil neohlášeně, šel do všeho, nepracoval podle plánu, podle programu, který jsme schválili … ,protože když je tříčlenný výbor, tak kontrolu mohou dělat dva členové, takže je lepší, pokud bude pětičlenný, tak musí dělat nejméně tři.” viz audio záznam.

Od této chvíle již nemůže být pochyb o tom, co požaduje vedení města od kontrolního výboru a každý člen si toho musí být vědom.

Na další otázku: “Kdo navrhl opoziční členy do kontrolního výboru?” jsme se odpověď nedozvěděli, proto byla položena otázka znovu a odpověď asi nepřekvapí, protože nikdo z opozice kandidáta nenavrhl, ale vedení si ho vybralo samo. Na otázku: “Proč?”, si už dokážete odpovědět sami.

Další otázka na starostku byla, zdali projednala změny s předsedkyní kontrolního výboru a asi vás nepřekvapí, že opět ne. Paní starostka se za to omluvila, ale pro mne ta omluva nemá žádnou váhu, protože na předchozím zastupitelstvu 25.4.2019 udělala paní starostka to samé, takže si nikdo nemůže myslet, že to byla náhoda nebo neznalost. Jaký člověk udělá stejnou chybu dvakrát po sobě v tak krátkém čase? Paní starostka se hájila tím, že se stále učí a může udělat chybu, ale že ji nikdo nemůže osočovat, že manipuluje s věcmi a překračuje zákony. Naprosto souhlasím s tím, že chybu může udělat každý, ale dvakrát stejnou chybu v takto krátké době a vše ohledně kontrolního výboru? To snad nikdo nemůže považovat za náhodu, takže mě tohle jako manipulativní přijde, ale jak říká paní starostka, můžu udělat chybu a třeba to tak není …

Abych vysvětlil proč se změnily počty členů, tak bývalý tříčlenný kontrolní výbor 1x ODS, 1x KSČM (opozice), 1x SPD (opozice) = dva členové opozice mohou schválit zápis kontrolního výboru s nalezenými problémy. Nyní to tak již pravděpodobně nebude, protože všechny nové členy kontrolního výbory si vybrala paní starostka nebo rada, ale nikoliv opoziční strana, takže máme v kontrolním výboru 2x ODS, 2x KSČM (z toho jeden člen byl kontaktován přímo), 1x Společně pro Hrádek (alias TOP-09), takže dle domluvy jsou čtyři členové kontrolního výboru lidi naklonění paní starostce resp. vedení města, tedy těm, které mají kontrolovat.

Já už naprosto chápu, proč proběhly změny ve složení kontrolním výboru a doufám, že i vám jsem pomohl rozmotat klubko rozhodnutí, která tomu předcházela.

Je to pro mne velmi smutný fakt a rád bych v této souvislosti uvedl jeden příklad z městského úřadu v jižních Čechách.

Na tomto městském úřadu si domluvili opozičního kandidáta na předsedu kontrolního výboru jako uvolněného člena, takže pobíral normální plat z města, a bylo mu slíbeno, že nemusí vůbec pracovat. Fantastická funkce a pozice současně, kde pracujete/nepracujete čtyři roky a čas od času vydáte zprávu, že je vše OK. Proč to udělali? Na to je velmi jednoduchá odpověď 🙂 Na sklonku funkčního období, před dalšími volbami, vládnoucí strana všem říkala, koukejte se na nás, jak jsme dobře pracovali, protože za celé čtyři roky jsme neměli ze strany kontrolního výboru žádnou výtku. Není tu u nás v bleděmodrém?

Asi to byla poslední kapka pro předsedkyni kontrolního výboru, které mění lidi jako na běžícím pásu bez toho, aby to s ní někdo projednal, takže si myslím, že když se rozhodla položit svou funkci k 30.6.2019, tak se jí asi nikdo nemůže divit. Dokážete si představit, že máte vést kontrolní výbor, který se vám mění pod rukama podle toho, jak si vedení umane? Samozřejmě pokud budete dělat dle představ vedení města, tak se asi měnit nebude…

Zasedání zastupitelstva dne 20.6.2019

To jestli se mýlím, tak to ukáže až čas, protože ne všichni budou pracovat, podle toho jak jim “někdo” bude diktovat, ale to co se stalo, je z mého pohledu v principu špatně a to, že se to stalo se dá vysvětlit slovy paní starostky na jeden z dotazů občanky, proč dělají to, co dělají, byla “…, protože máme právo se takhle rozhodnout…” viz. audio záznam.

Jen shrnu aktuální složení kontrolního výboru: 2x ODS, 1x Společně pro Hrádek (alias TOP-09) a 1x KSČM (opoziční člen, který byl vybrán vedením města resp. nebyl navržen KSČM).

Momentálně nemáme funkční kontrolní výbor, což je výsledkem politiky vedení města. Osobně jsem zvědav, kdo se od září ujme funkce předsedy kontrolního výboru.

Petr Franta, zastupitel

2 komentáře na “Kontrolní výbor je kontrolován”

 • Jitka Frantová napsal(a):

  Jeden z úkolů kontrolního výboru je kontrola usnesení. Toto zasedání zastupitelstva města je příkladem toho, jak se s usneseními nakládá a jsem osobně zvědavá, jak proběhne jejich kontrola. Pan Franta upozornil na chybějící usnesení č. 27/19 a 28/19. Pan tajemník tvrdil, že usnesení byla splněna, přestože byla přijata na předposledním zasedání zastupitelstva tj. 25.4. a následující zastupitelstvo bylo 20.6., takže nemohla být usnesení splněna. Kdy byla usnesení splněna nevím, ale rozhodně o tom má rozhodovat zastupitelstvo, což bylo právě 20.6. a to se nestalo. Kdo tak učinil a rozhodl o splnění? Pan tajemník nebo starostka? Starostka se ještě snažila vysvětlit, že to je úkol kontrolního výboru. Usnesení jsou jasně adresována na radu města, tak nevím.
  Co je zajímavé, že do zápisu usnesení doplněna nebyla. Ono tam není napsáno mnoho důležitých informací a zajímalo by mě, kdo bude schopen s tímto zápisem pracovat.
  Pozornému posluchači audio záznamu ze zasedání zastupitelstva jistě neuniklo, jak po diskuzi k tomuto bodu starostka předá slovo panu Richtrovi a v pozadí sděluje tajemníkovi, že to přesně říkala, že budou mít tyto připomínky (čas 43:40). Tímto je jasné, že starostka i tajemník o dané záležitosti věděli a vědomě se usnesení snažili odstranit.

 • David Redl napsal(a):

  Zákeřnosti v přímém přenosu…

  Věřil jsem novému tajemníkovi, že bude nestranný “šéf” úřadu. Byl jsem rád, že tajemníkem bude zrovna on. Byl to neskutečný bojovník za město, za občany a často upozorňoval minulé vedení, a i na začátku tohoto volebního období, současné vedení, na chyby. K různým projednáváním vyslovoval opakovaně své pochybnosti a nebál se říct svůj názor nahlas. Vážil jsem si ho i jeho vytrvalosti s jakou každé zastupitelstvo hájil svou pravdu. Ale pokud je vědomě součástí těchto manipulací, tak jsem se zklamal.

  Věřil jsem, ze začátku, že chyby dělají z neznalosti, tak jak je nám opakovaně starostkou prezentováno, ale také jsem se zklamal. Nedělají chyby z neznalosti, vše totiž pečlivě plánují a připravují. Každý jeden svůj počin. A poslední počin s usneseními mě utvrdil v tom, že jsou ochotni riskovat i ostudu, když se na to přijde. Důkaz přichází v “přímém přenosu” kdy se starostka s tajemníkem šeptem komunikují o tom, že si to starostka myslela, že na to přijdeme. Tajemník ji tedy přesvědčoval, že nepřijdeme? Nebo jak je to? Neskutečné!!!

  Každý, kdo tomu s vědomím asistuje, musí mít problémy se ráno na sebe podívat do zrcadla. Charakter člověka je to co si na každém cením nejvíce. Ale zde jsem u mnohých přišel o iluze. Nebo je to snad tak, že vše vymýšlí rada a ostatní jen dostanou příkazy jak hlasovat? Ono je to jedno, pokud tak činí a vymění svůj vlastní názor, jestli je to dobře či špatně, za stranickou poslušnost, pak si nesou svůj díl zodpovědnosti i oni! Já bych se s tím nesmířil. Osobně bych v takové koalici nemohl setrvat. Nejsem ovce.

  Opravdu nikomu nevadí, že rada, která připravuje jednání ZM se snaží podvodem vypustit nesplněná usnesení? Manipulace s usneseními, za mě rozhodně podvod je !!! Pokud se totiž záměrně VYPUSTÍ dvě usnesení, která byla přijata na minulém zastupitelstvu, tak že je označí za splněná, i když ví, že nikdo z nich nehnul ani prstem, aby se tak stalo, a obhajují to na nahrávce tak jak je slyšet, JE ŠÍLENÉ !!! Snaha o vysvětlení, že vše bylo omylem vezme za své, když starostka šeptem potvrdí tajemníkovi, když to praskne, vidíš, já ti to říkala, že se po nich budou ptát!!! Opravdu to tedy bylo neúmyslné, opravdu nejde o podvod?? Takže čí to byl počin?? Nového tajemníka?? Nebo lépe na čí pokyn se tak stalo? Všichni radní věděli, že nebylo nic splněno, byla to jen “oblbovačka” pro lidi v sále!!! Dokonce se ani dnes se v zápise ze ZM nedočtete o tom, že se při kontrole usnesení o pochybeních jednalo, byl vznesen dotaz zastupitelem a závěr byl, že dvě usnesení byla chybně označena za splněná!!! Tak takhle kvalitní teď máme zápisy. U nás už jde opravdu všechno.

  Když takhle záměrně zmizí usnesení pod záštitou koaličních partnerů, které to očividně nepřekvapilo, co bude dál? Kam až jsou ochotni zajít? A co by se dělo, kdyby neexistoval ani jeden zastupitel, který se snaží na tyhle manipulace upozornit? Umí si to někdo představit? Tak kontrolní výbor už mají z krku, je zcela pod jejich kontrolou, takže cesta k dalším úskokům je zase otevřenější, ale kde se zastaví? Co má být výsledkem této kompletní nadvlády nad vším? Docela se bojím si cokoliv představit, protože nic dobrého mi z toho nevychází. A chlácholící vysvětlování už rozhodně neberu, když vím co se šeptá “mimo záznam”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>