Člověk moudrý

Úvod

Tento článek jsem napsala před dvěma lety do jednoho bulletinu, pokud přehlédneme, že jaro jsme již opustili a užíváme si léta se všemi jeho barvami, je vlastně stále aktuální…

Homo Sapiens Sapiens  – člověk moudrý?

„ Ve všech věcech ´přírody´ existuje cosi nádherného.“

Aristoteles

K dnešní úvaze nebyla cesta jednoduchá ani přímá. Čas dozrál před několika dny, neboť naše média byla opět… všimněte si, že jde téma opakující se v určitých delších či kratších intervalech… zabarvena do zelena :-).

Aby nedošlo k mýlce, ne nejedná se o všemi radostně očekávané jaro, které jistě brzy vtrhne s dravostí sobě vlastní do našich zahrad, zahrádek, lesů a parků – a tady zase nejsme tak daleko od věci.

Vždyť o parky a lesy právě jde… ovšem o parky národní, neboť je ve hře návrh senátního zákona o národních parcích. Vzhledem k tomu, že nemám dost relevantních informací, nečekejte ode mne, že dám za pravdu jedné, či druhé straně… musím věřit, že nakonec jediným vítězem bude „příroda“.

Ale zkusila jsem se zamyslet sama nad sebou. Žiji v rámci možností v souladu s přírodou? Ano i ne. Ono, pokud nechcete celé dny trávit tím, že si budete vyrábět vlastní zaručeně ekologický šampon, prací prostředek, hnojivo a možná jednou utkáte plátno na rubáš, tak prostě musíte sáhnout po produktech, které asi nebudou stoprocentně ekologické. I když tady se dá už přemýšlet a pečlivě vybírat! Nakonec suroviny pro domácí výrobu musí být dovezeny, většinou neekologickou dopravou a na ohništi v jeskyni to také nejspíše nevyrobím.

Pokud do dané problematiky zabrousíme hlouběji, věřte, že se objeví mnoho dalších otázek a odpovědí. Z médií zazní: „ Považte, podražily nám salátové okurky…“ a národ povstane, jako jeden muž a hřímá nad tou drahotou. Nevím, zda si uvědomují, že přece není normální v našem zeměpisném pásmu mít na pultě salátovou okurku v lednu, únoru, březnu. Vypěstována byla možná i ekologicky někde ve Španělsku a pak zcela neekologicky dopravena do celé Evropy. Tady nejde o zanedbatelné náklady. Vím, že ta okurka, jahody a jiné podobně vláčené potraviny křížem krážem světem nemají žádnou nutriční a nakonec ani chuťovou hodnotu, tak je kupuji opravdu výjimečně a nerozčiluji se. Jenže také vím, že to dává lidem práci a pokud tento neskutečný kolotoč dnes někdo zastaví, přijde mnoho lidí o práci a roztočí se kolotoč zcela jiný. A to jsem si vybrala pouze jeden příklad. Takto bych mohla pokračovat do nekonečna.  Občas mne přepadne obava a strach z toho co jednou přijde. Obchodní centra zavalená nepředstavitelným množstvím zboží – často velmi nekvalitním a neekologickým, které nemůžeme v žádném případě zužitkovat, žijeme v takzvaném spotřebním světě, ale kam nás tento způsob žití přivede… nedostává se mi odpovědi a možná se i obávám vědět.

Tak alespoň třídím, snažím se nemrhat ničím… za vším je lidská práce a té si vážím. Mám radost, pokud objevím potoky, které ještě meandrují a „člověk moudrý“ je nechává, nechce jim vnutit svoji představu, kudy by měly téct, neboť si je vědom, že paměť přírody je dlouhá… a vše si jednou vezme zpět.

Nakonec mi nezbývá, než věřit, že homo sapiens sapiens dostojí svému jménu a bude nadále žít s přírodou v souladu, možná s trochou nepohodlí, ale s radostí, že je součástí něčeho tak jedinečného a úžasného!

Ilona Tytlová                                       27. 2. 2017

P.S.

Přichází jaro, vtrhne k nám bez ptaní a dravě, tak jak to umí jenom jarní příroda… užijme si ho!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>