Investice v našem městě přes 35 milionů korun

Na posledním zasedání zastupitelstva dne 17.12.2020 se stalo něco, co z mého pohledu nemá obdoby. Schválil se v našem městě schodkový rozpočet na rok 2021 a střednědobý výhled rozpočtu na rok 2022-2023, který v součtu přináší investice přes 35 milionů korun.

Ještě nikdy (já si to nepamatuji) v našem městě nedošlo k tomu, že by se během tří let investovala tak obrovská částka. Takovou změnu musí pocítí úplně každý občan v našem městě, protože 35 milionů je částka, která musí být sakra vidět. Mimochodem běžný příjem našeho města je mezi 50 až 60 miliony za rok a v příštích letech se výdaje zvednou navíc o 35 mil. korun, které jsou naspořeny na účtu města (nastřádané v předchozích letech).

Dle očekávání budou investice vypadat takto:

RokČástka v mil. Kč
202114,28
202213,20
20238,00
Celkem35,48

Je pro mne smutným faktem, že já přesně nevím, jak tyto peníze budou investovány. Jak nemůže zastupitel přesně vědět, za co budou vynaloženy tyto peníze, když je to právě on, kdo schvaluje, že se tyto investice použijí? Na to je jednoduchá odpověď, prostě nejsem jeden z těch vyvolených, kdo má naprosto přesné informace. Když jsem se podíval do podkladů na jednání zastupitelstva, které jsou zveřejněny 10 dnů před jednáním zastupitelstva, tedy pokud je dobrá konstelace hvězd, tak tam jsem se o tom, kam přesně půjde přes 35 mil. korun, nedočetl.

Jako zastupitel mám možnost se před projednávaným bodem zeptat na cokoliv k tématu, což jsem i udělal, ale nebyl jsem schopen si z odpovědí poskládat onu 35 milionovou investici, tak jsem se rozhodl takto navržený rozpočet nepodpořit. Samozřejmě jsem zaslal dotaz na městský úřad, aby mi přesně rozepsali, jak budou peníze investovány, protože mě zajímá, co se za tak obrovským množstvím peněz skrývá. Aby to nevypadalo, že jsem se nedotazoval před jednáním zastupitelstva, tak jsem si o tyto informace ohledně rozpočtu žádal již 12.10.2020, ale bohužel to dodnes přesně nevím. Vy máte možnost se také zeptat, pokud vás to zajímá, buď městského úřadu nebo svých zastupitelů, které jste zvolili.

Když si vzpomenu, jak nám podklady na rozpočet připravovala paní Hrdličková, předchůdkyně pana Drnce, tak musím zatlačit slzu v oku, protože jí pan Drnec, který to po ní převzal jí nesahá v tomto směru ani po kotníky. Paní Hrdličková nám připravila podklady pro schvalování rozpočtu tak, že byl rozpočet rozepsaný do všech detailů a my jsme přesně věděli, kam má jaká částka jít. No nenaděláme nic, časy se mění …

Vzhledem k tomu, že bylo schváleno vše, co bylo navrženo, tak zastupitelé, kteří hlasovali pro takto navržený rozpočet včetně plánovaných investic, museli mít dostatečné informace, za co bude oněch 35 mil. Kč utraceno, protože kdyby to nevěděli, tak určitě nebudou hlasovat pro.

Uvidíme do čeho přesně budou tyto peníze investovány a jak moc to pocítí každý z nás. Jen doufám, že nebude naplněno přísloví po nás potopa, protože za dva roky budou další volby a kdo ví, kolik zůstane v kase města…

Petr Franta, zastupitel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>