Podivnost 4: Kontrolní výbor, který nechce kontrolovat

V předchozích třech podivnostech jsem upozornil na některé nešvary, které se dějí v našem městě. (Podivnost 3: Jak se zachází s penězi nás všech). Veškeré podivnosti, které se u nás ve městě dějí, by se nemusely dít nebo alespoň by se s nimi dalo pracovat, kdyby fungovaly kontrolní mechanismy, které má naše město k dispozici.

Asi nejdůležitějším kontrolním orgánem zastupitelstva je „Kontrolní výbor”, který by měl kontrolovat po právní stránce vše, co se u nás v rámci města děje. Už v roce 2019 jsem upozorňoval na to, že se u nás děje něco podivného s kontrolním výborem. Více se dočtete ve článcích Jak kontrolovat kontrolní výbor a Kontrolní výbor je kontrolován. Dnes již mohu s jistotou tvrdit, že kontrolní výbor v našem městě byl a je pod taktovkou vedení města a tudíž neplní svou úlohu.

Na začátku tohoto volebního období měl kontrolní výbor pouze tři členy, kteří plnili zadané úkoly. Pak se ale vedení města rozhodlo, že je potřeba zapojit ještě pár spřátelených duší, aby byli schopni mít větší vliv na fungování tohoto orgánu a tím bylo dílo završeno. Každému členu kontrolního výboru je za jeho činnost vyplácena mzda odměna, tudíž navýšení počtu členů znamenalo i navýšení výdajů na mzdy odměny jeho členů. To je asi správně, ale současně s tím předpokládáte, že budou odvádět i patřičnou činnost, a když je víc členů, budou mít i víc úkolů.

Při prvním pokusu o navýšení členů kontrolního výboru na jednání zastupitelstva města, však neexistoval jediný podklad, který by odůvodňoval tento krok. Prostě se vedení města zachtělo, ale první pokus nevyšel, protože paní starostka Sobotková (ODS), která navrhovala pana Jetonické (ODS) do kontrolního výboru nebyla schopna vysvětlit, proč by právě pan Jetonický měl zastávat pozici člena kontrolního výboru. Bylo velmi smutné, koukat na paní starostku, jak není schopna odůvodnit své rozhodnutí. Na následující jednání zastupitelstva se připravila koalice lépe a na tento druhý pokus se jim již podařilo odhlasovat si všechny členy kontrolního výboru.

Trochu matematiky.

 • Pokud máte tři členy kontrolního výboru a přijmete další dva, tak by měl logicky kontrolní výbor plus/mínus odvádět o cca. 66% více práce.
 • Myslíte si, že narostl také objem práce o 66%?

Já osobně nevidím navýšení práce kontrolního výboru o 66%, ale vím, že z rozpočtu města se všem členům hradí měsíční odměna. Tedy z peněz nás všech. Stačí se podívat na rozsah činnosti kontrolního výboru se třemi členy a rozsah činnosti kontrolního výboru nyní s pěti členy.

V běžném životě to funguje naopak než v našem městě. Děláte nějakou práci, a když nestíháte, protože je toho čím dál tím víc, tak přijmete někoho dalšího, aby vám s tím pomohl. V našem městě jdeme v rámci kontrolního výboru opačnou cestou. Na stejný rozsah práce naberete více lidí a pokud kontrolní výbor požádáte o nějakou kontrolu, tak vás pošlou k šípku, protože proč by to dělali za peníze nás všech. Proč vlastně jsou ti lidé v kontrolním výboru, když se nechtějí zabývat podněty zastupitelů?

Ukázka toho, jak pracuje kontrolní výbor s podněty zastupitelů, aby vám bylo jasno, za koho kontrolní výbor kope:

Výňatek textu ze zápisu kontrolního výboru k řešení podnětů zastupitelů ze dne 16.9.2021, kde jsme odeslali s Davidem Redlem několik podnětů:

Další výňatek je ze zápisu kontrolního výboru ze dne 15.11.2021:

Nikdo vám nenapíše žádný důvod, proč se nebude daným podnětem zabývat. Jsem sice zastupitel, který dostal mandát 281 hlasů od občanů našeho města, víc než kdokoliv jiný, kdo sedí v kontrolním výboru, ale pro lidi v kontrolním výboru to nic neznamená. Zastupitel zastupuje ty, kteří mu dali ve volbách svůj hlas, takže členové kontrolního výboru neodmítají jenom mě, ale vás všechny, kteří jste mi dali důvěru vás zastupovat.

Kontrolní výbor se nezabýval ani podněty, které jsem podal ohledně peněz z výběrových řízení viz Podivnost 3: Jak se zachází s penězi nás všech, tedy v zápisech kontrolního výboru se mi to nepodařilo dohledat.

Teď trochu politiky, která by mohla dát odpověď na to, proč kontrolní výbor dělá to, co dělá.

Kontrolní výbor by měla řídit opozice. V našem kontrolním výboru jsou to dva “opoziční” kandidáti z pěti. Předsedkyní kontrolního výboru je paní Hejlová, která kandidovala za KSČM a členka paní Kaslová, která rovněž kandidovala za KSČM. Není vám divné, že se takzvaná “opozice” odmítá zabývat podněty zastupitelů?

Znáte říkanku: Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí, kdo nic nezkazí, ten je oblíben a kdo je oblíben, tak je povýšen?

Asi není překvapením, že za dobře odvedenou práci se paní Kaslová dostala na kandidátku “Jsme Hrádek pod ODS” paní starostky Sobotkové. Nebo si to dokážete vysvětlit jinak? Jak moc je člen kontrolního výboru, který kandiduje s paní starostkou na jedné kandidátce objektivní? Takže pokud dobře počítám, tak kontrolní výbor má pět členů a z toho je jedna členka KSČM a zbytek patří k vedení města. Kapři si rybník nevypustí.

Další zajímavost byla, že kandidátní listina KSČM pro letošní volby se začala dávat dohromady narychlo až po tom, co jsme oznámili, že jsme začali sbírat podpisy na petice pro dvě kandidátní listiny “Srdcem pro Hrádek” a “Pro Hrádečáky”. Náhoda? Za mě ne, protože to má svůj důvod. Kdyby KSČM nešla do voleb, tak by dle předpokladu stávajícího vedení, které ví, že vyhraje tyto komunální volby, pak by lidé z kandidátek “Srdcem pro Hrádek” a “Pro Hrádečáky” dostali do rukou kontrolní výbor a to by byl obrovský problém pro stávající vedení. Takže se narychlo poskládala kandidátka KSČM, kde je opět jedničkou paní Hejlová, která doposud vedla kontrolní výbor v našem městě. Pracovala určitě dobře, když ji tam budou chtít mít (předpokládám, že kandidát s číslem jedna na kandidátce KSČM se do zastupitelstva dostane). Z mého pohledu je jedno, zdali volíte “Jsme Hrádek” alis ODS nebo “Společně pro Hrádek” alisa TOP 09 nebo KSČM, protože drží spolu. Pokud tomu nevěříte, tak se stačí podívat do zápisů ze zastupitelstva, jak hlasovala paní Hejlová z KSČM a zeptejte se sami sebe, zdali volíte KSČM kvůli protiváze stávajícímu vedení nebo ne.

Ještě doplním zbylé tři členy kontrolního výboru:

 • Ilona Tytlová kandidovala a bude znovu kandidovat za “Společně pro Hrádek” pod TOP 09
 • Eva Šnáblová kandidovala za ODS a bude znovu kandidovat za “Jsme Hrádek” pod ODS
 • Ing. Stanislav Jetonický kandidovala za ODS a nebude znovu kandidovat do zastupitelstva města Hrádek.

Myslím si, že nemohu od stávajících členů kontrolního výboru, kteří jsou přímo, či nepřímo napojení na vedení našeho města očekávat objektivitu nebo nějakou investigativní činnost, natož, že budou řešit podněty, které jsme jim poslali.

Přesně taková práce kontrolního výboru je snem každého kontrolovaného orgánu 🙂

Petr Franta, zastupitel

2 komentáře na “Podivnost 4: Kontrolní výbor, který nechce kontrolovat”

  • Petr Franta napsal(a):

   Ahoj.
   Použil jsem následující algoritmus: 3 členové = 100%, 1 člen 33%, 2 členové 66%. Pokud mám nově 5 členů oproti 3 původním členům, tak je to z mého pohledu nárůst o 66%.
   Můj algoritmus samozřejmě nemusí být dokonalý, ale doufám, že vysvětluje těch 66%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>